Mesafeli Satış Sözleşmesi

ÖN BILGILENDIRME

MADDE 1 SATICI BILGILERI

MADDE 1.1 – SATICI
Ünvani:
Eyabis
Adresi: 2. Sönmez Sk. No:28 Davutkadi 16340 Yildirim/Bursa
Telefon: +90 535 760 7200

MADDE 1.2 – ALICI
Müsteri olarak www.eyabis.com alisveris sitesine üye olan kisi üye olurken kullanilan adres ve iletisim bilgileri esas alinir.

MADDE 2 SATISA KONU ÜRÜNÜN ÖZELLIKLERI

Mal ya da hizmetlerin temel özelliklerini www.eyabis.com adresinde yer almaktadir. Ürünün temel özelliklerini kampanya süresince inceleyebilirsiniz. Listelenen ve sitede ilan edilen fiyatlar satis fiyatidir. Ilan edilen fiyatlar ve vaatler güncelleme yapilana ve degistirilene kadar geçerlidir. Süreli olarak ilan edilen fiyatlar ise belirtilen süre sonuna kadar geçerlidir. Malin/ Ürünün / Hizmetin türü, miktari, marka/modeli, rengi, adedi, satis bedeli, ödeme sekli, siparisin sonlandigi andaki bilgilerden olusmaktadir.Ürün sevkiyat masrafi olan kargo ücreti ALICI tarafindan ödenecektir ve iade edilmez.

MADDE 3 GENEL HÜKÜMLER

3.1) ALICI, www.eyabis.com internet sitesinde sözlesme konusu ürünün temel nitelikleri, satis fiyati ve ödeme sekli ile teslimata iliskin ön bilgileri okuyup bilgi sahibi oldugunu ve elektronik ortamda gerekli teyidi verdigini beyan eder. ALICI; bu Ön Bilgilendirmeyi elektronik ortamda teyit etmekle, mesafeli sözlesmelerin akdinden önce, SATICI tarafindan ALICI’ya verilmesi gereken adres, siparisi verilen ürünlere ait temel özellikler, ürünlerin vergiler dahil fiyati, ödeme ve teslimat bilgilerini de dogru ve eksiksiz olarak edindigini teyid etmis olur.

3.2) Sözlesme konusu ürün, yasal 30 günlük süreyi asmamak kosulu ile her bir ürün için ALICI’nin yerlesim yerinin uzakligina bagli olarak internet sitesinde yer ön bilgiler içinde açiklanan süre içinde ALICI veya gösterdigi adresteki kisi/kurulusa teslim edilir.

3.3) Kargo firmasinin, ürünü ALICI’ya teslimi asamasinda karsilasacagi her türlü sorun nedeniyle, siparisi verilen ürünün ALICI’ya teslim edilememesinden dolayi SATICI sorumlu tutulamaz.

3.4) SATICI, sözlesme konusu ürünün saglam, eksiksiz, sipariste belirtilen niteliklere uygun ve varsa garanti belgeleri ve kullanim kilavuzlari ile teslim edilmesinden sorumludur.

3.5) SATICI, sözlesmeden dogan ifa yükümlülügünün süresi dolmadan ALICI’yi bilgilendirmek ve açikça onayini almak suretiyle esit kalite ve fiyatta farkli bir ürün tedarik edebilir.

3.6) SATICI, siparis konusu ürün veya hizmetin yerine getirilmesinin imkânsizlasmasi halinde sözlesme konusu yükümlülüklerini yerine getiremezse, bu durumu, sözlesmeden dogan ifa yükümlülügünün süresi dolmadan tüketiciye bildirir ve 10 günlük süre içinde toplam bedeli ALICI’ya iade eder.

3.7) Ürünün teslimati için isbu Ön Bilgilendirme Formunun elektronik ortamda teyid edilmesi sarttir. Herhangi bir nedenle ürün bedeli ödenmez veya banka kayitlarinda iptal edilir ise, SATICI ürünün teslimi yükümlülügünden kurtulmus kabul edilir.

3.8) Ürünün tesliminden sonra ALICI’ya ait kredi kartinin ALICI’nin kusurundan kaynaklanmayan bir sekilde yetkisiz kisilerce haksiz veya hukuka aykiri olarak kullanilmasi nedeni ile ilgili banka veya finans kurulusun ürün bedelini SATICI’ya ödememesi halinde, ALICI kendisine teslim edilmis olmasi kaydiyla ürünü 3 gün içinde SATICI’ya iade etmek zorundadir. Bu takdirde nakliye giderleri ALICI’ya aittir.

3.9) SATICI mücbir sebepler veya nakliyeyi engelleyen hava muhalefeti, ulasimin kesilmesi gibi olaganüstü durumlar nedeni ile sözlesme konusu ürünü süresi içinde teslim edemez ise, durumu ALICI’ya bildirmekle yükümlüdür. Bu takdirde ALICI siparisin iptal edilmesini, sözlesme konusu ürünün varsa emsali ile degistirilmesini ve/veya teslimat süresinin engelleyici durumun ortadan kalkmasina kadar ertelenmesi haklarindan birini kullanabilir. ALICI’nin siparisi iptal etmesi halinde ödedigi tutar 10 gün içinde kendisine nakden ve defaten ödenir. ALICI’nin kredi karti ile yaptigi ödemelerde ise, ürün tutari, siparisin ALICI tarafindan iptal edilmesinden sonra 7 gün içerisinde ilgili bankaya iade edilir. Bu tutarin bankaya iadesinden sonra ALICI hesaplarina yansimasi tamamen banka islem süreci ile ilgili oldugundan, ALICI, olasi gecikmeler için SATICI’nin herhangi bir sekilde müdahalede bulunmasinin mümkün olamayacagini ve SATICI tarafindan kredi kartina iade edilen tutarin banka tarafindan ALICI hesabina yansitilmasinin ortalama 2 ile 3 haftayi bulabilecegini simdiden kabul etmektedir.

MADDE 4 CAYMA HAKKI

ALICI; mal satisina iliskin mesafeli sözlesmelerde, ürünün (Konser ve Etkinlik Biletleri Hariç) kendisine veya gösterdigi adresteki kisi/kurulusa teslim tarihinden itibaren 14 (ondört) gün içerisinde hiçbir hukuki ve cezai sorumluluk üstlenmeksizin ve hiçbir gerekçe göstermeksizin mali reddederek sözlesmeden cayma hakkini kullanabilir. Hizmet sunumuna iliskin mesafeli sözlesmelerde ise, bu süre sözlesmenin imzalandigi tarihte baslar. Cayma hakki süresi sona ermeden önce, tüketicinin onayi ile hizmetin ifasina baslanan hizmet sözlesmelerinde cayma hakki kullanilamaz. Cayma hakkinin kullanimindan kaynaklanan masraflar SATICI’ ya aittir. Cayma hakkinin kullanilmasi için 14 günlük süre içinde SATICI’ya iadeli taahhütlü posta, faks veya eposta ile yazili bildirimde bulunulmasi ve ürünün 5. madde hükümleri çerçevesinde kullanilmamis olmasi sarttir. Bu hakkin kullanilmasi halinde,

a) kisiye veya ALICI’ya teslim edilen ürünün faturasi, (Iade edilmek istenen ürünün faturasi kurumsal ise, geri iade ederken kurumun düzenlemis oldugu iade faturasi ile birlikte gönderilmesi gerekmektedir. Faturasi kurumlar adina düzenlenen siparis iadeleri IADE FATURASI kesilmedigi takdirde tamamlanamayacaktir.)

b) Iade formu,

c) iade edilecek ürünlerin kutusu, ambalaji, varsa standart aksesuarlari ile birlikte eksiksiz ve hasarsiz olarak teslim edilmesi gerekmektedir.

d) SATICI, cayma bildiriminin kendisine ulasmasinda itibaren en geç 10 günlük süre içerisinde toplam bedeli ve aliciyi borç altina sokan belgeleri ALICI’ya iade etmek ve 20 günlük süre içerisinde mali iade almakla yükümlüdür.

e) ALICI’nin kusurundan kaynaklanan bir nedenle malin degerinde bir azalma olursa veya iade imkânsizlasirsa ALICI kusuru oraninda SATICI’nin zararlarini tazmin etmekle yükümlüdür.

f) Cayma hakkinin kullanilmasi nedeniyle SATICI tarafindan düzenlenen kampanya limit tutarinin altina düsülmesi halinde kampanya kapsaminda faydalanilan indirim miktari iptal edilir.

g) Cayma hakki nedeniyle iade edilen ürünün saticiya geri gönderilirken ödenenen kargo bedeli yurtiçi siparislerinde SATICI tarafindan yurtdisi siparislerinde ALICI tarafindan karsilanacaktir.

h) SATICI ürün satarken ALICI’dan tahsil ettigi kargo ücretini iade etmez.

MADDE 5 CAYMA HAKKI KULLANILAMAYACAK ÜRÜNLER

ALICI’nin istekleri veya açikça onun kisisel ihtiyaçlari dogrultusunda hazirlanan, niteligi itibariyle geri gönderilmeye elverisli olmayan ve çabuk bozulma tehlikesi olan veya son kullanma tarihi geçme ihtimali olan mallar ve ALICI tarafindan ambalajinin açilmis olmasi sartiyla, ses veya görüntü kayitlari, yazilim programlari ve bilgisayar sarf malzemelerinin iadesi Yönetmelik geregi mümkün degildir.

Isbu Ön Bilgilendirmenin uygulanmasinda, Sanayi ve Ticaret Bakanliginca ilan edilen degere kadar ALICI’nin mal veya hizmeti satin aldigi ve ikametgahinin bulundugu yerdeki Tüketici Hakem Heyetleri ile Tüketici Mahkemeleri yetkilidir.

SATICI sikâyet ve itirazlari konusunda basvurularini, T.C. Sanayi Ve Ticaret Bakanligi tarafindan her yil Aralik ayinda belirlenen parasal sinirlar dâhilinde mal veya hizmeti satin aldigi veya ikametgâhinin bulundugu yerdeki tüketici sorunlari hakem heyetine veya tüketici mahkemesine yapabilir. Parasal sinira iliskin bilgiler asagidadir:

1/1/2012 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere:

a) 4077 sayili Tüketicinin Korunmasi Hakkinda Kanun’un degisik 22 nci maddesinin 5 ve 6 nci fikrasindaki tüketici sorunlari hakem heyetlerinin kararlarinin baglayici olacagina iliskin üst veya tüketici mahkemelerinde delil olacagina iliskin alt parasal sinir 1.161,67 TL,

b) 1/8/2003 tarihli ve 25186 sayili Resmî Gazete’de yayimlanan Tüketici Sorunlari Hakem Heyetleri Yönetmeligi’nin 5 inci maddesinin üçüncü fikrasinda, büyüksehir statüsünde bulunan illerde faaliyet gösteren il hakem heyetlerinin uyusmazliklara bakmakla görevli ve yetkili olmalarina iliskin alt parasal sinir 3.032,65 TL’dir.

Isbu Ön Bilgilendirme ticari amaçlarla yapilmaktadir.

MESAFELI SATIS SÖZLESMESI

MADDE 1 – TARAFLAR

MADDE 1.1 – SATICI
Ünvani:
Eyabis
Adresi: aasds
Telefon: 1111111
GSM: 01111111
e-Posta Adresi: [email protected]

1.2 – ALICI
Müsteri olarak www.eyabis.com alisveris sitesine üye olan kisi üye olurken kullanilan adres ve iletisim bilgileri esas alinir.

MADDE 2 – KONU
Isbu sözlesmenin konusu, ALICI’nin SATICI’ya ait www.eyabis.com Internet sitesinden elektronik ortamda siparisini yaptigi asagida nitelikleri ve satis fiyati belirtilen ürünün satisi ve teslimi ile ilgili olarak 6502 sayili Tüketicilerin Korunmasi Hakkindaki Kanun ve Mesafeli Sözlesmeler Uygulama Esas ve Usulleri Hakkinda Yönetmelik hükümleri geregince taraflarin hak ve yükümlülüklerinin saptanmasidir.

MADDE 3 – SÖZLESME KONUSU ÜRÜN
Malin/ Ürünün / Hizmetin türü, miktari, marka/modeli, rengi, adedi, satis bedeli, ödeme sekli, siparisin sonlandigi andaki bilgilerden olusmaktadir

MADDE 4 – GENEL HÜKÜMLER

4.1. ALICI, www.eyabis.com intenet sitesinde sözlesme konusu ürünün temel nitelikleri, tüm vergiler dahil satis fiyati ve ödeme sekli ile teslimata ve bunun masraflarinin ALICI tarafindan karsilanacagina, teslimatin gerçeklestirilecegi süreye ve SATICI’nin tam ticari unvani, açik adresi ve iletisim bilgilerine iliskin ön bilgileri okuyup bilgi sahibi oldugunu ve elektronik ortamda gerekli teyidi verdigini beyan eder. ALICI; bu sözlesmeyi elektronik ortamda teyit etmekle, mesafeli sözlesmelerin akdinden önce, Satici tarafindan Tüketici’ye verilmesi gereken adres, siparisi verilen ürünlere ait temel özellikler, ürünlerin vergiler dahil fiyati, ödeme ve teslimat bilgilerini de dogru ve eksiksiz olarak edindigini teyid etmis olur.

4.2. Sözlesme konusu ürün, yasal 30 günlük süreyi asmamak kosulu ile her bir ürün için ALICI’nin yerlesim yerinin uzakligina bagli olarak internet sitesinde ön bilgiler içinde açiklanan süre içinde ALICI veya gösterdigi adresteki kisi/kurulusa teslim edilir. Madde 3’te gösterilen teslimata iliskin her türlü kargo ücreti ALICI tarafindan karsilanacak olup siparisine iliskin faturasina “Gönderim Ücreti” adi altinda yansitilacaktir.

4.3. Sözlesme konusu ürün, ALICI’dan baska bir kisi/kurulusa teslim edilecek ise, teslim edilecek kisi/kurulusun teslimati kabul etmemesinden SATICI sorumlu tutulamaz.

4.4. Kargo firmasinin, ürünü ALICI’ya teslimi asamasinda karsilasacagi her türlü sorun nedeniyle, siparisi verilen ürünün ALICI’ya teslim edilememesinden dolayi SATICI sorumlu tutulamaz.

4.5. SATICI, sözlesme konusu ürünün saglam, eksiksiz, sipariste belirtilen niteliklere uygun ve varsa garanti belgeleri ve kullanim kilavuzlari ile teslim edilmesinden sorumludur.

4.6. SATICI, hakli bir sebebe dayanmak sartiyla, sözlesmeden dogan ifa yükümlülügünün süresi dolmadan ALICI’ya esit kalite ve fiyatta farkli bir ürün tedarik edebilir.

4.7. SATICI, siparis konusu ürün veya hizmetin yerine getirilmesinin imkansizlasmasi halinde sözlesme konusu yükümlülüklerini yerine getiremezse, bu durumu, sözlesmeden dogan ifa yükümlülügünün süresi dolmadan tüketiciye bildirir ve ALICI’ya esit kalite ve fiyatta farkli bir ürün tedarik edebilir.

4.8. Sözlesme konusu ürünün teslimati için isbu sözlesmenin imzali nüshasinin SATICI’ya ulastirilmis olmasi ve bedelinin ALICI’nin tercih ettigi ödeme sekli ile ödenmis olmasi sarttir. Herhangi bir nedenle ürün bedeli ödenmez veya banka kayitlarinda iptal edilir ise, SATICI ürünün teslimi yükümlülügünden kurtulmus kabul edilir.

4.9. ALICI alisveris esnasinda sisteme tanimladigi kredi karti bilgilerinin dogru oldugunu, bu kredi kartinin kullanimindan dolayi kaynaklanacak her türlü hukuki ve cezai yasal sorumlulugunun kendisinde oldugunu kabul ve taahhüt eder. Ürünün tesliminden sonra ALICI’ya ait kredi kartinin ALICI’nin kusurundan kaynaklanmayan bir sekilde yetkisiz kisilerce haksiz veya hukuka aykiri olarak kullanilmasi nedeni ile ilgili banka veya finans kurulusun ürün bedelini SATICI’ya ödememesi halinde, ALICI’nin kendisine teslim edilmis olmasi kaydiyla ürünün 3 gün içinde SATICI’ya gönderilmesi zorunludur. Bu takdirde nakliye giderleri ALICI’ya aittir. Eger ALICI ürünü geri göndermezse kredi kartindan herhangi bir nedenle ürün bedelinin alinmamasi veya ürün bedelinin kredi kartina iade edilmesi durumlarinda ürün bedelinin hiçbir ihtara gerek kalmaksizin SATICI banka hesaplarina havale edilecegini kabul ve taahhüt eder.

4.10. SATICI mücbir sebepler veya nakliyeyi engelleyen hava muhalefeti, ulasimin kesilmesi gibi olaganüstü durumlar nedeni ile sözlesme konusu ürünü süresi içinde teslim edemez ise, durumu ALICI’ya bildirmekle yükümlüdür. Bu takdirde ALICI siparisin iptal edilmesini, sözlesme konusu ürünün varsa emsali ile degistirilmesini, ve/veya teslimat süresinin engelleyici durumun ortadan kalkmasina kadar ertelenmesi haklarindan birini kullanabilir. ALICI’nin siparisi iptal etmesi halinde ödedigi tutar 10 gün içinde kendisine nakden ve defaten ödenir.

4.11. SATICI tarafindan bir kampanya araciligi ile müsteriye verilen puanlar sadece bir alisveris için geçerlidir. Bu puanlar ürün iade edilse bile geri iade edilmez. ALICI’nin kredi karti ile yaptigi ödemelerde ise, ürün tutari, siparisin ALICI tarafindan iptal edilmesinden sonra 7 gün içerisinde ilgili bankaya iade edilir. Bu tutarin bankaya iadesinden sonra ALICI hesaplarina yansimasi tamamen banka islem süreci ile ilgili oldugundan, ALICI, olasi gecikmeler için SATICI’nin herhangi bir sekilde müdahalede bulunmasinin mümkün olamayacagini ve SATICI tarafindan kredi kartina iade edilen tutarin banka tarafindan ALICI hesabina yansitilmasinin ortalama 2 ile 3 haftayi bulabilecegini simdiden kabul etmektedir.

MADDE 5 – CAYMA HAKKI
ALICI, sözlesme konusu ürünün kendisine veya gösterdigi adresteki kisi/kurulusa tesliminden itibaren 14 gün içinde hiçbir sebep göstermek zorunda olmaksizin cayma hakkina sahiptir. Ancak, yilbasi, bayramlar, anneler günü gibi belirli günlere yönelik ALICI’ya özel olarak hazirlanan, satisa sunulan ve/veya ithal edilen ürünlerde, kampanya ve promosyon ürünlerinde ürünün iadesi alinamamakta; ALICI bu sartlari kabul ederek alisverisini gerçeklestirmektedir. Cayma hakkinin kullanilmasi için 14 günlük süre içinde SATICI’ya faks veya eposta ile bildirimde bulunulmasi ve ürünün 6. madde hükümleri çerçevesinde kullanilmamis olmasi sarttir. Bu hakkin kullanilmasi halinde,

a) kisiye veya ALICI’ya teslim edilen ürünün faturasi, (Iade edilmek istenen ürünün faturasi kurumsal ise, iade ederken kurumun düzenlemis oldugu iade faturasi ile birlikte gönderilmesi gerekmektedir. Faturasi kurumlar adina düzenlenen siparis iadeleri IADE FATURASI kesilmedigi takdirde tamamlanamayacaktir)

b) Iade formu,

c) 14 günlük süre içerisinde iade edilecek ürünlerin kutusu, ambalaji, varsa standart aksesuarlari ile birlikte eksiksiz ve hasarsiz olarak teslim edilmesi gerekmektedir. Bu belgelerin SATICI’ya ulasmasini takip eden 10 gün içinde ürün bedeli ALICI’ya iade edilir.

Cayma hakki nedeniyle iade edilen ürünün kargo bedeli yurtiçi siparislerinde SATICI tarafindan yurtdisi siparislerinde ALICI tarafindan karsilanacaktir. SATICI ürün satarken ALICI’dan tahsil ettigi kargo ücretini iade etmez. Ürün SATICI’ya iade edilirken, ürünün teslimi sirasinda ALICI’ya ibraz edilmis olan orijinal faturanin da (muhasebe kayitlarimizda tutarliligi saglamak amaciyla) iade edilmesi gerekmekte olup faturanin ürünle birlikte ya da en geç ürünün gönderilmesinden itibaren 5 gün içerisinde SATICI’ya gönderilmemesi durumunda iade islemi gerçeklestirilmeyecek, ürün ayni sekilde karsi ödemeli olarak ALICI’ya geri gönderilecektir. Ürünle beraber iade edilecek olan faturanin üzerine de “iade faturasidir” ibaresi yazilip ALICI tarafindan imzalanacaktir.

MADDE 6 – CAYMA HAKKI KULLANILAMAYACAK ÜRÜNLER
Niteligi itibariyla; tek kullanimlik ürünler, kopyalanabilir yazilim ve programlar, hizli bozulan veya son kullanim tarihi geçme ihtimali olan ürünlerin iadesi kabul edilmemektedir. Asagidaki ürünlerin iade edilebilmesi, ürünün ambalajinin açilmamis, bozulmamis ve ürünün kullanilmamis ve denenmemis olmasi sartina baglidir.

  • Her türlü Kozmetik Ürün
  • Iç Giyim Ürünleri
  • Her Türlü Kisisel Bakim Ürünü
  • Her türlü yazilim ve programlar
  • DVD, VCD, CD ve kasetler
  • Dergi ve Gazeteler
  • Konser ve Etkinlik Biletleri
  • Bilgisayar ve kirtasiye sarf malzemeleri (toner, kartus, serit v.b)

MADDE 7 – BORÇLUNUN TEMERRÜDÜ
ALICI’nin temerrüde düsmesi halinde, ALICI, borcun gecikmeli ifasindan dolayi SATICI’nin olusan zarar ve ziyanini ödemeyi kabul eder. ALICI’nin temerrüdünün SATICI’nin kusurundan kaynaklandigi hallerde ALICI herhangi bir zarar ve ziyan talebini karsilamak mecburiyetinde olmayacaktir.

MADDE 8 – YETKILI MAHKEME
Isbu Ön Bilgilendirmenin uygulanmasinda, Sanayi ve Ticaret Bakanliginca ilan edilen degere kadar ALICI’nin mal veya hizmeti satin aldigi ve ikametgahinin bulundugu yerdeki Tüketici Hakem Heyetleri ile Tüketici Mahkemeleri yetkilidir. SATICI sikâyet ve itirazlari konusunda basvurularini, T.C. Sanayi Ve Ticaret Bakanligi tarafindan her yil Aralik ayinda belirlenen parasal sinirlar dâhilinde mal veya hizmeti satin aldigi veya ikametgâhinin bulundugu yerdeki tüketici sorunlari hakem heyetine veya tüketici mahkemesine yapabilir. Parasal sinira iliskin bilgiler asagidadir:

28/05/2014 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere;

a) 6502 sayili Tüketicinin Korunmasi Hakkinda Kanun’nun 68 inci maddesi geregi Degeri iki bin Türk Lirasinin altinda bulunan uyusmazliklarda ilçe tüketici hakem heyetlerine, üç bin Türk Lirasinin altinda bulunan uyusmazliklarda il tüketici hakem heyetlerine, büyüksehir statüsünde bulunan illerde ise iki bin Türk Lirasi ile üç bin Türk Lirasi arasindaki uyusmazliklarda il tüketici hakem heyetlerine basvuru zorunludur.Bu degerlerin üzerindeki uyusmazliklar için tüketici hakem heyetlerine basvuru yapilamaz.

b) Belirtilen deger üzerinde olan uyusmazliklarda Tüketici Mahkemesinde, Tüketici Mahkemesinin bulunmadigi yerlerde ise Tüketici Mahkemesi sifatiyla Asliye Hukuk Mahkemelerine basvurunun yapilmasi gerekmektedir.

Isbu önbilgilendirme ticari amaçla yapilmaktadir.

Lütfen Dikkat: Kargo tutanagini imzalamadan önce kargo paketinizin tasimadan dolayi hasarli olup olmadigini lütfen kontrol ediniz. Kargo paketinizde herhangi bir nedenle hasar var ise teslimatla ilgili hiç bir belgeyi imzalamadan kargo yetkilisine tutanak tutulmasi için kargonuzu iade ediniz. Size tarafimizdan yeni ürünleriniz derhal gönderilecektir. Kargo paketi hasarli olan ürünlerin teslim alinmasi durumunda içindeki ürünlerin hasarindan veya eksikliginden eyabis.com sorumlu degildir.